Достапни линкови

logo-print

На Тајван спасена жена по два дена под урнатини


Спасувачите денеска извлекле една жена која била жива под урнатините на една зграда во Тајван што се урнала од силниот земјотрес во кој загинаа триесетина луѓе. Властите соопштија дека околу сто луѓе и натаму се наоѓале затрупани под урнатините во градот Таинан. Над двесте луѓе биле спасени од под урнатите згради. Најавена е истрага за тоа дали биле почитувани сите правила во изградбата на зградите кои се урнале во саботниот земјотрес кој бил со сила од 6,4 степени.

XS
SM
MD
LG