Достапни линкови

logo-print

Запален центар за помош на бегалци во Прага


Чешката полиција соопшти дека синоќа група од 20 непознати напаѓачи го запалиле центарот во Прага кој им помага на бегалците, неколку часа откако илјадници луѓе одржаа протест во главниот град против муслиманите и имиграцијата. Напаѓачите влегле во центарот „Клиника“ каде се собира облека за бегалците и фрлиле молотови коктели. Властите велат дека најмалку едно лице било повредено во нападот. Портпаролот на пжарникарите во Прага изјави дека пожарот бил брзо изгаснаст. Активистите кои работат во центарот, поранешна клиника во Прага, рекоа дека напаѓачите биле нео-нацисти. Анти-муслиманскиот протест одржан пред Прашкиот замок, беше еден од многуте на 6 фебвруари низ Европа, организирани од страна на организацијата пегида ПЕГИДА основана во Дрезден, што значи: Патриотски Европејци против исламизацијата на Западот.

XS
SM
MD
LG