Достапни линкови

logo-print

Јацењук се закани дека ќе поднесе оставка


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук се закани дека ќе поднесе оставка заедно со целата влада, што е последен чекор во растечката политичка криза во земјата.

„Сите дојдовме како еден тим и ќе продолжиме да работиме како тим“, рече 41-годишниот премиер пред парламентот.

Неговата изјава доаѓа два дена по изненадувачката оставка на реформистичкиот министер за економија Аиварас Абромавициус, кој рече дека се повлекува поради фрустрација во врска со „острата ескалација на напорите за блокирање на системските и важни реформи“. Неговата оставка предизвика загриженост кај западните сојузници на Украина.

XS
SM
MD
LG