Достапни линкови

logo-print

Протести на полицијата во Атина


Илустрација

Илустрација

Припадници на грчката полиција денеска се собраа пред зградата на Парламентот во Атина на протести против реформите на пензискиот систем. Демонстрантите беа блокирани од нивни колеги од обезбедувањето на зградата, но немало инциденти, јавија грчките медиуми. Претставник на Унијата на полициските синдикати за грчката телевизија „Мега“ изјави дека на протестот полицајците дошле во униформи. На еден од транспарентите на протестите, полицајците напишаа: „Алексис Ципрас, зошто го убиваш својот народ?“. Денешните протести на полицајците се во рамки на протесната кампања организирана на повик на струковите синдикати на безбедносните сили против предложените пензиски реформи од страна на Владата.

XS
SM
MD
LG