Достапни линкови

logo-print

Анархистички групи блокираат улици во Атина


Најмалку две лица се приведени во полиција на разговор за наводна вмешаност во денешните судири што избувнаа меѓу полицијата и демонстрантите за време на протестите против пензиските реформи во Атина. Анархистички групи попладнево поставија барикади на една улица и запалија контејнери за смет. Во исто време, на околните улици се концентрирани силни полициски единици. Група неидентификувани лица, исто така, фрлаа молотови коктели на полицајците стационирана пред канцелариите на ПАСОК. За време на денешниот протест во Атина беше нападнат еден грчки новинар.

XS
SM
MD
LG