Достапни линкови

logo-print

Обама во прва посета на џамија во САД


Американскиот претседател Барак Обама предупреди на зголемената антимуслиманска реторика во САД и побара од муслиманските лидери да се заложат против екстремистичките толкувања на Исламот. Зборувајќи за време на неговата посета на Исламската заедница во Балтимор, Обама изјави дека треба да се отфрли политиката која манипулира со предрасуди врз верска основа. Ова беше прва посета на Обама на една џамија за време на досегашниот негов седумгодишен мандат.

XS
SM
MD
LG