Достапни линкови

logo-print

Обама за прв пат во посета на американска џамија


Американскиот претседател Барак Обама денеска за прв пат посети американска џамија во одбрана на верските слободи поради зголемувањето на антимуслиманската ретрика во САД. Обама ја посети џамијата на Исламското друштво од Балтимор каде што разговараше со лидерите на заедниците. Белата куќа соопшти дека посетата на Обама се случува во време кога антиисламската реторика влезе во изборната кампања за претседателските избори. Исламското друштво во Балтимор е една од најголемите муслимански организации во САД. Друштвото поврзува илјадници семејства од турско потекло, но има и имигранти од други националности

XS
SM
MD
LG