Достапни линкови

logo-print

Во Тексас прв случај на инфекција со вирусот зика


Здравствените служби на американската сојузна држава Тексас соопштија дека таму бил регистриран прв случај на зараза со вирусот зика преку сексуален пат. „Пациентот бил заразен со вирусот преку сексуален пат од инфицирана партнерка која престојувала во загрозените подрачја“, се наведува во соопштението. Светската здравствена организација деновиве повика на итна заедничка акција во светот во борбата против брзото ширење на вирусот зика кој предизвикува тешки оштетувања кај бебињата во Централна и Јужна Америка. Вирусот обично не се пренесува од човек на човек преку сексуален пат.

XS
SM
MD
LG