Достапни линкови

logo-print

Во Конгресот на САД закон против нуклеарниот договор со Иран


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри закон предложен од републиканците со кој му се отежнува работата на претседателот Барак Обама во укинувањето на санкциите против Иран што е предвидено со договорот меѓу Техеран и светските сили. На овој закон, според очекувањата, претседателот Обама ќе стави вето кое пак не ќе може да биде отфрлено од двата дома на Конгресот бидејќи за тоа се неопходни и две третини од гласовите, што значи и оние на демократите. Иран остро се спротивстави на оваа регулатива, а Белата куќа предупреди дека може да предизвика колапс на нуклеарниот договор што стапи во сила во минатиот месец.

XS
SM
MD
LG