Достапни линкови

logo-print

СЗО прогласи итна состојба поради вирусот зика


Маргарет Чан

Маргарет Чан

Светската здравствена организација прогласи итна состојба поради ширењето на вирусот зика во Централна и Јужна Америка. Шефот на СТО Маргарет Чан оцени дека овој вирус има потенција за експлозивно ширење, особено меѓу луѓето кои не се имуни на комарците кои го шират. Заболувањето од овој вирус предизвикува ненормален развој на фетусите кај бремените жени. Од октомври досега во Бразил се регистрирани над 4 илјади заболувања од вирусот зика.

XS
SM
MD
LG