Достапни линкови

logo-print

Во Пиреја денеска се очекуваат најмалку шест илјади бегалци


Два фериботи со 2.883 бегалци претпладнево пристигнаа во Пиреја, откако синдикатот на морнарите одлучи да го прекине штрајкот по што бродовите почнаа да пловат. Во исто време, во пристаништето во Кавала пристигнаа два фериботи со околу 800 бегалци од Хиос и Митилена. Локалните власти соопштија дека во Пиреја денеска се очекува да пристигнат најмалку шест илјади бегалци од грчките острови.

XS
SM
MD
LG