Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција пристигна во Женева


Мировните преговори за Сирија

Мировните преговори за Сирија

Најголемата сириска опозициска група пристигна во Женева за да присуствува на мировните преговори со посредство на ОН за ставање крај на конфликтот во Сирија, но се уште не е јасно дали ќе се приклучи на тековните разговори. Високиот комитет за преговори се очекува денеска да одржи прелиминарна средба со медијаторот на ОН.

Портпаролот на комитетот, Салим ал Муслат при пристигнувањето во швајцарскиот град изјави дека не постојат предуслови за разговорите, но и дека Дамаск мора да ги ослободи децата и жените од владините затвори и да дозволи хуманитарна помош во погодените области.

XS
SM
MD
LG