Достапни линкови

logo-print

Исчезна украинска активистка во Доњецк


Украинската хуманитарна активистка Марина Черенкова наводно била притворена од сепаратистичките сили во источниот град Доњецк. Активисти на социјалните медиуми напишаа дека Черенкова доцна синоќа испратила порака дека била притворена од сепаратистичкото министерство за безбедност.

Активистите соопштија дека полицијата ги известила дека тие не ја држат Чернекова. Од почетокот на конфликтот меѓу украинските владини сили и проруските бунтовници Черенкова е активна во обезбедувањето хуманитарна помош за цивилите во Доњецк.

XS
SM
MD
LG