Достапни линкови

logo-print

Франција ќе ја признае Палестина ако пропаднат преговорите


Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус изјави дека неговата земја ќе ја признае Палестина доколку напорите за обнувување на мировните преговори меѓу Израел и Палестина пропаднат. Франција ќе биде домаќин на меѓународната конференција која ќе се одржи на пролет со цел двете страни да седнат на маса заедно со меѓународната заедница за да се најде решение за конфликтот. Палестинскиот амбасадор во ОН, Ријад Мансур ја подрави иницијативата.

XS
SM
MD
LG