Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Молдавија го отфрли предлогот на властите


Анти-владините протести во Молдавија

Анти-владините протести во Молдавија

Владејачката коалиција на Молдавија соопшти дека наскоро ќе свика референдум за одржување на претседателски избори со цел да се стави крај на протестите на опозицијата во изминатите недели. Но, коалицијата одби да го прифати барањето на демонстрантите за вонредни парламентарни избори. Демонстрантите го отфрлија предлогот за референдум. Тие побараа оставка на Владата и предвремени парламентарни избори во земјата.

XS
SM
MD
LG