Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција го услови учеството на преговорите


Сириската опозиција со седиште во Ријад, Саудиска Арабија го услови учеството на мировните преговори за Сирија што треба да почнат денеска во Женева под покровителство на ОН со исполнување на „хуманитарни барања“. „Нема да бидеме во Женева. Нема да влеземе во преговарачката сала ако нашите хуманитарни барања не бидат исполнети“, изјави Ријад Хиџаб, претставник на Високиот одбор за преговори во кој членуваат сириски опозициски групи. Тој прецизира дека тоа подразбира прекин на бомбардирањето цивилни зони и помош за градовите кои се под опсада.

XS
SM
MD
LG