Достапни линкови

logo-print

Црногорскиот премиер Ѓукановиќ доби доверба


На премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ му беше изгласана доверба во парламентот во пресрет на приклучувањето на неговата земја во НАТО. Во парламентот со 81 пратеник, за Ѓукановиќ гласаа 42, додека 20 беа против, а 19 пратеници не беа присутни на гласањето. Ваквото изјаснување сигнализира крај на политичкиот сојуз кој егзистира уште од 1998 година меѓу Демократската партија на социјалистите на Ѓукановиќ и помалата Социјалдемократска партија. Меѓутоа Ѓукановиќ ја доби поддршката од опозициската партија Позитивна Црна Гора. Премиерот нејзе и вети некои министерски места во владата за да работат на создавање услови за слободни и фер избори годинава.

XS
SM
MD
LG