Достапни линкови

logo-print

Путин му даде државјанство на контроверзен украински новинар


Контроверзниот проруски новинар од Украина, Анатолиј Васерман.

Контроверзниот проруски новинар од Украина, Анатолиј Васерман.

Рускиот претседател Владимир Путин му даде државјанство на контроверзниот проруски новинар од Украина, Анатолиј Васерман, кој е познат по коментарите со кои ја оспорува државноста на Украина. Тој смета дека Украина е дел од Русија и оти украинскиот и белорускиот јазик се дијалекти на рускиот. Украинските власти во септември минатата година отворија истрага против него. Го сомничат за повикување на сепаратизам и за поттикнување етничка и социјална омраза. Васерман е роден во Одеса во 1952 година, но од средината на 90-тите живее во Москва.

XS
SM
MD
LG