Достапни линкови

logo-print

Данец заразен со опасниот вирус Зика


Дански турист бил заразен со вирусот Зика додека бил во посета на јужна и централна Америка, соопштија данските здравствени власти. Пациентот имал главоболка и болки во мускулите по што вчера било утврдено дека е заразен со вирусот. Болницата каде што е сместен не соопшти други детали, но кажа дека има мал ризик од ширење на болеста во Данска, зашто комарец што го носи вирусот не е пронајден во земјата. Вирусот предизвикува да се раѓаат бебиња со невообичаено мали глави, состојба позната како микроцефалија. Рускиот претседател Владимир Путин им нареди на здравствените власти да ја следат можноста вирусот да биде донесен во Русија при влез на луѓе од Латинска Америка.

XS
SM
MD
LG