Достапни линкови

logo-print

Времени мерки за разрешените директори на Центрите за социјални работи


Управниот суд донесе времена одлука со која ги стави вон сила решенијата за разрешување на 15 директори на Центрите за социјална работа и јавните установи од страна на министерката за труд и социјална политика Фросина Ременски.

Ова денеска го истакна заменик министерот за труд и социјална политика Диме Спасов на отворањето на пензионерскиот клуб во Волково.

Тој ја повика министерката Ременски да престане со, како што рече, деструктивното однесување, со блокирање на дел од проектите на Министерството и да се зафати со работата за што е именувана, односно за организација на предвремените извбори во април оваа година.

Во решението за времена мерка се забранува на министерот за труд и социјална политика, Ременски, да презема дејствија во врска и по повод донесените решенија за разрешувања на директор и решенијата со кои назначува в.д директори до донесување на правосилна одлука по тужбата.

XS
SM
MD
LG