Достапни линкови

logo-print

Оланд вети решителност во борбата против тероризмот


Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска од Њу Делхи вети дека нема да дозволи заканите да ја намалат решителноста на земјата во борбата против тероризмот. Исламската држава вчера објави видео снимка со деветтемина извршители на крвавите напади во Париз во ноември минатата година. Напаѓачите веројатно се снимени на територија на Исламската држава пред да се вратат во Европа да ги извршат нападите. Оланд рече дека токму поради тоа вонредната состојба треба да остане во сила. Тој воведе вонредна состојба во Франција веднаш по нападите во Париз од 13 ноември во кои загинаа 130 луѓе, со која се овозможуваат гранични контроли, претреси и домашен притвор без судски налог.

XS
SM
MD
LG