Достапни линкови

logo-print

Меркел ја повика Турција да го спречи приливот на нелегални мигранти


Бранот нелегални имигранти преку територијата на Турција треба да биде спречен, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со турскиот премиер Ахмет Давутоглу во Берлин.

Давутоглу изјави дека Турција прави сè што е во нејзина моќ за да прекине нелегалната миграција кон Европа, но ќе продолжи со политиката на отворени врати за мигрантите, кои бегаат од граѓанската војна во Сирија.

XS
SM
MD
LG