Достапни линкови

logo-print

Во САД нов визен режим за граѓани на ЕУ


Соединетите држави соопштија дека почнаа да спроведуваат нови правила за влез во земјата според кои граѓани на ЕУ кои имаат државјанство на Ирак, Иран, Сирија и Судан или патувале во тие земји мораат да аплицираат за виза. Новите правила вклучуваат мали исклучоци за оние што биле во тие земји како новинари, владини претставници или хуманитарни работници. Измените во визниот режим во декември беа одобрени од Конгресот и дојдоа како реакција на терористичките напади во Париз и во Калифорнија.

XS
SM
MD
LG