Достапни линкови

logo-print

Турција да направи повеќе во борбата против ИД


Еш Картер

Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави дека Турција може да стори повеќе во борбата против милитантите на Исламска држава. Тој ова го рекол во Париз каде што се одржа конференција на министри за одбрана на неколку земји кои учествуваат во меѓународната коалиција против ИД. Според Картер приоритет за Турција, која е членка на НАТО е да воспостави поголема контрола врз нејзината долга и сложена граница со Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG