Достапни линкови

logo-print

Русија одложува слетување на Месечината за пет години


Руската вселенска агенција Роскосмос соопшти дека плановите да испрати вселенско летало на Месечината се одложено од 2030 за 2035, поради „економската ситуација“. Москва планира да лансира супер тешка ракета од космодромот Восточни, кој во моментот се гради на Далечниот Исток. Сепак, проектот се соочува со многу обвинувања за корупција. Минатата година работниците штрајкуваа поради неисплатени плати, кои им беа платени откако лично му се пожалија на претседателот Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG