Достапни линкови

logo-print

Во јули старт на избор на нов генерален секретар на ОН


Виталиј Чуркин

Виталиј Чуркин

Советот за безбедност на Обединетите нации планира да ја почне селекцијата на кандидатите за нов генерален секретар на Светската организација кон крајот на јули годинава. Ова го изјави рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин. „Со тоа сакаме да му дадеме доволно време за да може да ја почне работата на 1 јануари идната година“, рече тој наведувајќи дека Генералното собрание избира генерален секретар по препорака на Советот за безбедност. Досега три земји номинираа кандидати: Македонија, Хрватска и Црна Гора.

XS
SM
MD
LG