Достапни линкови

logo-print

На Иран му се одмрзнати 32 милијарди евра долари


Гувернерот на Иранската централна банка, Валиола Сеиф.

Гувернерот на Иранската централна банка, Валиола Сеиф.

Гувернерот на Иранската централна банка, Валиола Сеиф, изјави дека Техеран треба да добие 32 милијарди долари кои се одмрзнати по укинувањето на меѓународните санкции против Иран. Тој вели дека 28 милијарди долари кои беа замрзнати во странство ќе се вратат во централната банка, а други четири милијарди долари ќе бидат префрлени во државната каса. Санкциите беа укинати како дел од договорот со светските сили, според кој Иран ја ограничи нуклеарната програма во замена за укинување на меѓународните санкции.

XS
SM
MD
LG