Достапни линкови

logo-print

Шефот на словачката дипломатија во посета на Косово


Мирослав Лајчак

Мирослав Лајчак

Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак денеска ќе допатува во посета на Косово. Тоа ќе биде прва официјална посета на Лајчак на Приштина како шеф на словачката дипломатија. Тој, меѓу другите, ќе се сретне со претседателката Атифете Јахјага, премиерот Иса Мустафа. Лајчак нема да има средба со неговиот косовски колега Хашим Тачи кој се наоѓа во официјалната посета на САД.

XS
SM
MD
LG