Достапни линкови

Повеќе би сакал консензуална одлука на сите партии, вели комесарот Јоханес Хан во писмено соопшение по одлуката на владејачката партија да има избори на 24 април година и по констатирањето на оставката на Груевски во Собранието.

„Како што реков, повеќе би сакал консензуална одлука на сите партии. Сега е од круцијална важност сите политички и институционални актери во земјата да сторат сè што можат за да се обезбедат фер избори според демократски стандарди. За да се направи ова, итно е да забрза подготвителната работа особено околу изборниот список“, вели Хан.


Тој во соопштението наведува дека очекува од сите партии да соработуваат и да се држат до договореното во Пржино, вклучително и реформските приоритети.

XS
SM
MD
LG