Достапни линкови

logo-print

Собраниска седница за констатирање на оставката на Груевски


Почна собраниската седница на која треба да биде констатирана оставката на премиерот Никола Груевски и престанокот на мандатот на владата. Пратениците од пратеничката група на СДСМ ја напуштија седницата. Пратениците треба да гласаат и за распуштање на Собранието, кое ќе важи од 24 февруари, за изборите да се одржат на 24 април. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ претходно соопшти дека ќе го предложи генералниот секретар на партијата Емил Димитриев за преоден премиер. СДСМ соопшти дека нема да учествува на изборите на 24 април.

XS
SM
MD
LG