Достапни линкови

logo-print

Во САД дебата на претседателските кандидати на демократите


Тројцата кандидати на Демократската партија за номинација за трката за претседател на САД во ноември годинава се сретнаа на последна дебата пред гласањето што почнува на 1 февруари во државата Ајова. Поранешниот државен секретар Хилари Клинтон се судри со нејзиниот главен ривал сенаторот од Вермонт Берни Сандерс околу прашањата за здравствената реформа, контролата на оружјето и регулирањето на финансиските институции. На дебатата учествуваше и гувернерот од Мериленд Мартин О Мали, кој во анкетите заостанува зад првите двајца кандидати.

XS
SM
MD
LG