Достапни линкови

logo-print

Меѓу загинатите во Буркина Фасо има странски државјани


Четворица од убиените во вчерашниот терористички напад во хотелот во главниот град на Буркина Фасо беа украински државјани соопшти украинското министерство за надворешни работи.При нападот загинале вкупно 29 луѓе, а одговорност за нападот ја презеде крило на терористичката организација Ал Каеда. Најмалку 10 од жртвите се странски државјани вклучувајќи канадиски,француски и американски државјани.

Напаѓачите од кои две биле жени загинале при престрелката со безбедносните сили. Претседателот на Буркина Фасо Рок Марк Кристијан Каборе го осуди и опиша нападот како кукавички и злобен чин.

XS
SM
MD
LG