Достапни линкови

logo-print

Петмина бегалци удавени кај Самос


Припаници на грчката Крабрежна стража денеска во водите на Егејското Море во близина на островот Самос открија тела на пет лица, најверојатно бегалци.

Претставник на Крајбрежната стража во изјава за грчките медиуми нагалси дека се пронајдени безживотни тела на двајца мажи и три жени.

Засега не е познато од каде пристигнале петте тела.

Самос се наоѓа во непосрена близина на турскиот брег и е една од главните транзитни рути за влез на бегалци и илегалнии имгранти од Турција во Грција.

XS
SM
MD
LG