Достапни линкови

logo-print

Кери застана зад Саудиска Арабија во спорот со Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери застана зад својот сојузник Саудиска Арабија во нејзиниот спор со Иран поради егзекутирањето на шиитски свештеник, но ги повика двете земји да ги решат несогласувањата на дипломатски начин. Кери денеска се сретна со неговиот саудиски колега Адел ал-Џубиер во Лондон. Тој рече дека земјите од Блискиот Исток не треба да се мешаат во внатрешните работи на други земји, осврнувајќи се на саудиските критики дека Иран поттикнува шиитски немири во сунитските монархии во Персискиот Залив.

XS
SM
MD
LG