Достапни линкови

logo-print

Украина се договори за реструктуирање на долгот со Сбербанк


Украинското Министерство за финансии соопшти дека бил постигнат договор со руската банка Сбербанк да се работи на реструктуирање на долгот од комерцијални кредити гарантирани од украинската влада. Сбербанк и две украински компании, Укравтодор и Државниот завод за дизајн Јужноје, „се согласиле заеднички да работат на порамнување на трансакцијата што поскоро“, соопшти денеска министерството. Премиерот Арсениј Јацењук во декември не кажа колкав е долгот, но оти Украина се обидува да го реструктуира.

XS
SM
MD
LG