Достапни линкови

logo-print

Кери му се заблагодари на Иран за ослободувањето морнарите


Американскиот државен секретар Џон Кери му се заблагодари на Иран за соработката во ослободувањето на 10 американски морнари кои беа заробени поради влегување во ирански територијални води. Иранската револуционерна гарда претходно соопшти дека по нивното извинување, морнарите, девет мажи и една жена, се пуштени во меѓународни води во Персискиот Залив“. Гардата додава дека е утврдено дека влезот во ирански територијални води не бил намерен. Два мали американски воени брода со посада од 10 членови вчера влегле во ирански територијални води во близина на островот Фарси поради неисправен систем за навигација.

XS
SM
MD
LG