Достапни линкови

logo-print

Миграцијата во светот порасна за над 40 насто


Бројот на луѓето кои се иселиле во странство во изминативе петнаесет години се зголеми за 41 насто, се наведува во најновиот извештај на Обединетите нации. Станува збор за 244 милиони луѓе. Најмногу луѓе прифатиле Соединетите држави, околу 47 милиони, од кои 20 милиони се бегалци. Германија и Русија го делат второто место со 12 милиони луѓе, по што следува Саудиска Арабија со 10 милиони, Британија со 9 и Обединетите Арапски Емирати со 8 милиони луѓе. Во Европа има околу 76 милиони мигранти.

XS
SM
MD
LG