Достапни линкови

logo-print

Германија враќа мигранти од Авганистан


Германија почна да ги враќа мигрантите од нејзината граница со Австрија, особено оние што се од Авганистан за кои Берлин смета дека не ги исполнуваат условите за азил. Нападите врз германски жени, од страна на мигранти за време на новогодишната ноќ се своевиден притисок врз германската канцеларка Ангела Меркел и врз нејзината политика на отворена врата. Построгите германски гранични контроли, според некои посматрачи, всушност е последица од сличните такви мерки кои претходно ги презедоа Шведска и Данска.

XS
SM
MD
LG