Достапни линкови

logo-print

Тројца ученици загинаа во напад врз училиште во Авганистан


Архивска фотографија: Училиште во Хост.

Архивска фотографија: Училиште во Хост.

Најмалку три деца загинале кога минофрлачка граната погоди едно училиште во источен Авганистан. Министерството за образование соопшти дека во денешниот напад врз средното училиште во провинцијата Хост исто така биле и повредени осуммина ученици. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Провинцијата Хост на границата со Пакистан е релативно мирна во последните месеци, но минатата година, во април и во јули, десетици луѓе беа убиени во самоубиствени бомбашки напади.

XS
SM
MD
LG