Достапни линкови

logo-print

Техеран ја обвини Саудиска Арабија за поткопување на сириските мировни преговори


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф ја обвини Саудиска Арабија дека го користи зголеменото дипломатско несогласување со Техеран за да ги поткопа мировните преговори за сирискиот конфликт. Пристапот на Саудиска Арабија е да креира тензии кои негативно ќе се рефлектираат врз сириската криза, оцени Зариф во соопштението. Тој наведува и дека неговата земја нема да дозволела саудиските акции да имаат негативно влијание. Соопштението доаѓа истовремено со официјалната посета на Техеран на Стафан де Мистура посредникот на Обеденитите нации за Сирија.
Изјавата на Зариф следува и една недела откако Саудиска Арабија ги прекина дипломатските односи со Иран по несогласувањета кои избија откако сунитското кралство изврши егзекуција на познат шиитски свештеник.

XS
SM
MD
LG