Достапни линкови

logo-print

Кабул ќе ја добие листата на Талибанци подготвени за мировни преговори


Авганистанските власти соопштија дека Пакистан ќе им ја покажел листата на талибански бунтовници подоготвени да разговараат со Кабул нив за време на состанокот на кој се очекува да се оживее авганистанскиот мировен процес. Претставници на Авганистан, Пакистан, Соединетите држави и Кина утре ќе одржат состанок во Исламабад за да дискутираат за патот за мировни преговори. Во преговорите утре не се вклучени Талибанците. Претставници на авганистанската влада вчера соопштија дека на пакистанската листа има кои Талибанци сакаат а кои не преговори со Кабул за завршување на 15 годишната војна.

XS
SM
MD
LG