Достапни линкови

logo-print

Земјите од заливот го осудија Иран за несогласувањата со Саудиска Арабија


Шесте земји членки на Советот за соработка во Персискиот залив ја искажаа својата поддршка за Саудиска Арабија во дипломатските несогласувања со Иран, осудувајќи го како што го опишуваати иранското мешање во внатрешните работи на Ријад. Министрите за надворешни работи на шесте земји кои се доминатно сунитски објавија соопштение по вонредниот состанок во Ријад вчера на кој дискутираа за зголемените тензии меѓу Саудиска Арабија и доминатно шиитскиот Иран. Во меѓувреме саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Јубиер го обвини Иран за спонзорирање тероризам и наглади дека кралството е согласно за дополнителни мерки ако нивниот регионален ривал продолжел со досегашните политики. Тензиите меѓу двете земји почнаа месецов откако Ријад егзекутираше познат шиитски клерик.XS
SM
MD
LG