Достапни линкови

logo-print

Милитант на ИД ја егзекутирал неговата мајка


Милитант на Исламската држава ја егзекутирал јавно неговата мајка во Сирија, бидејќи таа го молела да ја напушти екстремистичката група. Сириската организација за човекови права соопшти дека 20 годишниот Али Сакр ја убил неговата мајка Лина пред стотици луѓе во близина на поштата каде што работела во градот Рака кој е под контрола на Исламската држава. Според организацијата, повеќе од 2000 сириски цивили биле егзекутирани од милитатната група во изминатите 18 месеци.

XS
SM
MD
LG