Достапни линкови

logo-print

Протести во Иран против Саудиска Арабија


Протестите во Иран

Протестите во Иран

Илјадници Иранци денеска излегоа на протести низ земјата против Саудиска Арабија поради егзекуцијата на проминентниот шиитски свештеник Нимр ал Нимр што предизвика нови тензии меѓу двете земји. Демонстрантите во Техеран извикуваа „Смрт за Ал Сауд“, мислејќи на кралското семејство на Саудиска Арабија. Тие исто така извикуваа и „Долу Америка“ и „Смрт за Израел“. Некои од демонстрантите носеа и слики од свештеникот. Иранските медиуми јавија и за протести низ другите градови во земјата.

XS
SM
MD
LG