Достапни линкови

logo-print

Орбан бара нова заштитна линија на грчката граница


Унгарскиот премиер Виктор Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европската унија треба да утврди нова заштитна линија долж грчката северна граница. Според него,спогодбата со Турција нема да биде доволна за да ги запре стотиците илјади мигранти кои доаѓаат во Европа. Тој во интервју за државното радио истакна и дека Бугарија треба да биде примена во Шенген зоната на ЕУ, а Македонија треба да добие финансиска и друг вид поддршка за да може да ја зајакне заштитата на границата.

XS
SM
MD
LG