Достапни линкови

logo-print

Портпаролот на ИД ранет во воздушен напад во Ирак


Абу Мухамад ал Аднани

Абу Мухамад ал Аднани

Портпаролот на милитантите на Исламската држава Абу Мухамад ал Аднани бил ранет во воздушен напад во иранската западна провинција Анбар. Аднани за кого се смета дека е можниот наследник на лидерот на оваа терористичка група Абу Бакр ал Багдади по ранувањето веднаш бил префрлен во Мосул. Сојузничката коалиција предводена од САД соопшти дека во воздушни напади во текот на оваа недела убила над сто милитанти на Исламската држава во околината на Барвана. Аднани е Сириец кој своевремено бил затворен од американските сили во Ирак. За него Вашингтон распиша потерница од 5 милиони долари.

XS
SM
MD
LG