Достапни линкови

logo-print

Најлош ден на Вол стрит во последните три месеци


Вол стрит вчера го забележа најлошиот ден во изминативе три месеци поради страхувањето за состојбата на кинеското стопанство. Цената на американската сурова нафта падна на најниско ниво од февруари 2004 и еден барал се продавал за нешто над 33 долари. И берзата во Шангај забележа пад откако вредноста на кинеската валута јуан достигна најниско ниво спрема доларот од 2011 година. Тоа доведе до пад и на европските берзи.

XS
SM
MD
LG