Достапни линкови

logo-print

Расте бројката на жртви од нападот во Либија


Повредено лице од нападот на полициски тренинг центар во Либија.

Повредено лице од нападот на полициски тренинг центар во Либија.

Властите од Либија соопштија дека најмалку 50 луѓе загинале, а 100 биле повредени во бомбашки напад на полициски тренинг центар во западниот град Злитен. Нападот бил извршен со камион бомба, а во тренинг центарот се наоѓале стотици регрути. Се уште никој не презема одговорност за нападот, но се претпоставува дека го извршиле борци лојални на милитантната група Исламска држава. Претставникот на ОН во Либија, Мартин Коблер го осуди нападот и повика на национално единство.

XS
SM
MD
LG