Достапни линкови

logo-print

Метеж на берзите по девалвацијата на кинескиот јуан


Кина повторно го девалвира јуанот со што предизвика нови превирања на светските берзи. Тоа пак ги зголеми страхувањата на инвеститорите дека Кина почнала нова трговска војна. Тргувањето на кинеските берзи е суспендирано по втор пат во текот на оваа недела, а индексите паднале за над 7 степени. Народната банка на Кина повторно ги изненади пазарите со тоа што ја намали вредноста на јуанот на најниско ниво од март 2011 година. Тоа предизвика пад и австралискиот долар и може да доведе до девалвација на некои други азиски национални валути.

XS
SM
MD
LG