Достапни линкови

logo-print

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН


Средба на Советот за безбедност на ОН

Средба на Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок со цел да постигне согласност за тоа како да одговори на наводите дека Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба. Средбата била побарана од САД и Јапонија откако нуклеарните активности на Пјонгјанг наидоа на меѓународна осуда. Претставникот на Јапонија во ОН, Мотохиде Јошикава изјави дека Советот за безбедност ќе расправа за идните мерки против Северна Кореја. ОН веќе спроведуваат санкции против земјата поради нејзината нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG